SIROWA zobārstniecības klīnika

Official page
Share

Zobu higiēna

Tieši pareiza un regulāra zobu un mutes dobuma higiēna ir galvenais nosacījums veseliem un skaistiem zobiem!

Zobi jātīra KATRU DIENU 2x reizes– no rīta un vakarā, tīrot gan ar zobu birsti, gan zobu diegu. Starp ēdienreizēm ieteicams lietot zobu diegu, košļājamo gumiju vai mutes skalojamo līdzekli, lai novērstu kaitīgo mikroorganismu veidošanos un Jūsu elpa vienmēr būtu svaiga. Tieši rūpes par Jūsu zobiem un mutes veselību ir skaistu un veselu zobu pamatā! Šajā sadaļā atradīsiet zobārstniecības klīnika SIROWA Rīga speciālistu padomus par ikdienas mutes kopšanu un zobu higiēnu.

PAREIZA ZOBU TĪRĪŠANA


Kā pareizi tīrīt zobus ar elektrisko zobu birsti?

Zobu tīrīšanas tehnika, tīrot zobus ar elektrisko zobu birsti, ievērojami atšķiras no tīrīšanas tehnikas, tīrot zobus ar parasto zobu birsti. Tomēr ir ļoti viegli pielāgoties un iemācīties, kā tīrīt zobus ar elektrisko zobu birsti. Ietiecams iepazīties ar lietošanas instrukciju, kas ir pievienota, iegādājoties zobu birsti.
1. Virziet birstes galviņu lēnām no zoba uz zobu, sekojot smaganu izliekumam un katra zoba formai. Paturiet birstes galviņu pāris sekundes uz vietas, pirms pārejat pie nākamā zoba.
2. Neaizmirstiet aizsniegt visas vietas, arī iekšējās virsmas, kožamvirsmas un aiz aizmugurējiem zobiem.
3. Virziet birstes galviņu gar smaganu līniju

Kā tīrīt zobu starpas?

Ārkārtīgi svarīgi iztīrīt arī zobu starpas, jo ar zobu birstes palīdzību iespējams notīrīt tikai 50% aplikuma. Otri 50% aplikuma atrodas starp zobiem, kur iztīrīt ir iespējams tikai ar zobu diegu, vai interdentālām zobu birstītēm – ja ir lielas spraugas starp zobiem. Tieši zobu diega regulāra lietošana palīdz uzturēt labu smaganu stāvokli un samazina risku saslimt ar smaganu saslimšanām.

ZOBU UN MUTES TĪRĪŠANAS LĪDZEKĻU IZVĒLE

Kā neapjukt un izdarīt pareizo izvēli, kam pievērst uzmanību? Par visu pēc kārtas!

Zobu pasta

Pati galvenā zobu sastāvdaļa ir fluors – to mēs nespējam uzņemt nekādā citā veidā, kā tikai ar zobu pastu, fluora tabletēm vai mutes skalojamo līdzekļu palīdzību. Fluors brīvā veidā dabā nav pieejams – ne pārtikas produktos, ne dzeramajā ūdenī (citur pasaulē dzeramo ūdeni fluarizē). Fluora koncentrāciju zobu pastā apzīmē ar PPM un šim rādītājam jābūt virs 1000 PPM – jo šis rādītājs ir lielāks, jo pasta būs kvalitatīvāka un efektīvāka pret kariesu. Kariesa ārstēšanā svarīgi fluarīdi, ksilitols, fermenti, taču smaganu saslimšanām – augu ekstrakti, ēteriskās eļļas, fermenti, vitamīni, fluorheksidīns, triklozāns, ZnO2.
RDA – ir zobu pastas abrazivitātes rādītājs. 30-60 zema abrazivitāte, 60-100 vidēja, vairāk nekā 100 – augsta abrazivitāte, šis rādītājs varētu būt svarīgs pacientiem ar jutīgiem zobiem.

Kaitīgās vielas zobu pastā

Sodium lauryl sulfate jeb SLS – sausina mutes gļotādu un samazina fluora iedarbību, taču zobu pasta labi putos.
PEG- toksiska iedarbība uz organismu. Šī viela piedod pastai „cietību". Parasti PEG apzīmē ar skaitļiem 6;8;12;32, - jo mazāks cipars jo PEG būs mazāk zobu pastā.
Parabēni – nelebvēlīga ietekme uz endokrīno sistēmu. Īpaši proliparabēns un butilparabēns. Jo vairāk parabēnuir zobu pastā, jo lielāka to koncentrācija ir zobu pastā.
Krāsvielas – CI42090 – zobu pastai piešķir zilo toni.
CI47005 – piešķir zobu pastai dzelteno toni. ASV, Austrālijā, Norvēģijā šīs vielas ir aizliegtas.
Triklozāns – nav vienota viedokļa par kaitīgo ietekmi. Farmakoloģiski  triklozāns strādā kā labs antiseptiķis un neveido baktēriju pierašanu – rezistenci.
Protams, nav iespējams pilnībā no šīm vielām, taču skatāmies, lai to būtu pēc iespējas mazāk zobu pastā.

Mutes skalojamais līdzeklis

Ieteicams lietot mutes skalojamo līdzekli, kas nesatur alkoholu, jo alkohols satur cukuru, kas ir baktēriju barības viela. Noteikti sekojiet līdz, lai mutes skalojamais līdzeklis saturētu fluoru.

Zobu birste

Pēc iespējas klasiskāku formu t.i. mazu galviņu un sariņus vienādā līmenī. Noteikti sariņiem jābūt mīkstiem (soft) vai ļoti mīkstiem (super soft).


Mutes dobuma higiēna ir viens no visefektīvākajiem veidiem, lai pasargātu zobus un veicinātu minerālvielu dabisko atjaunošanās procesu. 
Zobu higiēnu ieteicams veikt pirms zobu labošanas, jo nereti pēc zobakmens noņemšanas atklājas jauni caurumi zobos. Higiēnas mērķis ir motivēt cilvēkus rūpēties, pie tam pareizi rūpēties par savu mutes dobumu. 
Higiēnas procesa laikā cilvēku iepazīstina kā pareizi jākopj zobi, kā jālieto zobu diegs. Zobu higiēna nepieciešama reizi pusgadā, ja zobakmens veidojas ļoti ātri, tad reizi trijos mēnešos. Procedūra ilgst aptuveni 1 stundu un tā nav sāpīga. Ja Jums ir jutīgi zobi – zobu higiēnists var uzklāt speciālas aplikācijas ar ACP, kam ir lubricējoša iedarbība, kas satur kalciju un fluoru. Var uzlikt aizsarglaku. 
Pēc procedūras 1 stundu nedrīkst ēst, dzert krāsojošus dzērienus (tēja, kafija, limonādes), pārtiku un smēķēt, jo turpinās fluora koncentrācija siekalās.
Zobu higiēna nepieciešama, lai noņemtu virssmaganu un zemsmaganu zobakmeni, kas kairina apkrātējos zoba audus un smaganas. Zobu higiēnai ir liela ietekme uz vispārējo organisma stāvokli, īpaši sirds un asinsvadu sistēmu. Neveicot higiēnu mēs varam ātrāk pazaudēt zobus un „iedzīvoties” kariesos. Zobi pēc higiēnas paliek baltāki!

Zobārstniecības klīnikā SIROWA Rīga, pacientam tiek veiktas sekojošas darbības:
1. Konsultācija par zobu tīrīšanu, tehniku un atbilstošas zobu pastas un birstītes izvēli;2. Pacienta informēšana par problēmvietām un turpmākajiem mutes veselības pasākumiem;
3. Veic uztura korekciju;
4. Pārbauda zobu tīrīšanas kvalitāti, izmantojot speciālās kristālvielas
5. Zobakmens noņemšana ar EMS jaunākās paaudzes skēleru, kasdarbojas ar dezinfekcijas efektu un noņem arī zemsmaganu zobakmeni.
6. Zobu pārbaude ar rokas instrumentu;
7. Zobu pulēšana ar lielas koncentrācijas fluoru saturošu pastu;
8. Zobu pulēšana ar Airflow sodas strūklu, kas iekļūstun iztīra pat vissīkākās zobu spraudziņas;
9. Zobu aplicēšana ar fluora gela aplikāciju;
10. Zobujutības gadījumā- zobu pārklāšana ar fluora laku;
11.Nepieciešamības gadījumā nozīmē vispārēju ārstēšanu (fluora tabletes, kalciju, vitamīnus).