BOINC@Latvia

Share

Questions and answers

Vai man tas ko izmaksās?
Pamatā pieaugs elektrības rēķins, jo dators strādās uz pilnu jaudu (iespējams nedaudz regulēt). To cik daudz vairāk tas patērē var noteikt ar jaudas mērītāju, kuri samērā viegli iegādājami datoru vai elektronikas veikalos (piem, Argus).

Cik daudz patērēs jau ir atkarīgs no datora.

Kā likums - jo jaunāks dators, jo ekonomiskāks tas spēj būt. Ja vecāks dators dīkstāvē patērē ap 100W, tad jaunais varētu patērēt tik 20-40W (pie noslodzes pat nesasniedzot "vecā" datora patēriņa līmeni).
Ja īpašumā ir spēļu klases dators ar jaudīgu grafisko karti u.c. komponentēm ar lielu rezerves jaudu, tad to noslogojot jau jāskata ne tikai pieaugušais patēriņš, bet arī dzesēšanas sistēma (tai kā minimums labi jāstrādā).

Būtu jārēķinās ar vismaz 30% elektrības patēriņa pieaugumu (datoram).
Kā izvēlēties projektu?
Atkarīgs no tā, kas šķiet svarīgs.
Projekti eksistē dažādās zinātnes nozarēs (astrofizika, bioloģija, matemātika u.tml.). Var izvēlēties pēc tā.
Ja, piemēram, interesē palīdzēt atrast zāles pret vēzi, AIDS vai citām slimībām, tad jāskata projekti bioloģijas un biomedicīnas nozarēs, piem., World Community Grid, Rosetta@Home projekti.
Ja patīk astronomija, tad interesanti varētu šķist piedalīties pulsāru un gravitācijas viļnu meklējumos (Einstein@Home, theSkyNet POGS u.c.)
Ar populārāko projektu uzskaitījumu var iepazīties šeit: http://boinc.berkeley.edu/projects.php

Protams, ne visi projekti ir vienlīdz svarīgi, vērtīgi vai pat droši. Būtu ieteikums apmeklēt projekta vietni un pievērst uzmanību, kas tiek tieši pētīts, cik (publiski) pieejami ir/būs rezultāti, cik aktīvs tas ir un kuri ir tā iniciatori un atbalstītāji.

Laiks:
Ne visus uzdevumus var sadalīt pietiekami smalki, lai katru varētu pabeigt pietiekami ātri. Katram iedotajam uzdevumam ir noteikts atgriešanas termiņš. Ja tā laikā to nepaspēj izveikt, tad darbs ir vējā. Ja datoru lieto reti, tad jāskata uzdevumi, kurus ātri var izpildīt (piem., SIMAP) vai arī lielos uzdevumus, kuriem termiņš ir pat gads, piem., klimata modelēšanas uzdevumos (ClimatePrediction.net); tiesa šeit arī parādās lielāks risks zaudēt padarīto, ja kas notiek ar datoru tik ilgā periodā).
Ko dos mana dalība projektos?
Pamatā - atbalstu zinātniekiem, kā arī jautājumiem, kurus tie pēta.
Projekti parasti risina vai meklē atbildes uz jautājumiem, kur nepieciešamas milzīgas skaitļošanas jaudas un agrāk tam bija nepieciešams īrēt superdatoru. Tas nebija un arī nav lēts prieks. Zinātniekiem un vēl jo vairāk individuāliem pētniekiem parasti ir grūti tikt pie papildus līdzekļiem, lai segtu īres izdevumus. Tāpēc izveidoja infrastruktūru, kurā brīvprātīgie dalībnieki ar savu datoru var piedalīties jautājuma izpētē, Šajā gadījumā risināmā problēma tiek sadalīta daudz smalkākos uzdevumos un katram dalībniekam iedod kādu no tiem. Tādejādi tūkstošiem brīvprātīgo spēj aizvietot superdatoru.
Kas ir BOINC?
Berklijas atvērtā infrastruktūra tīklskaitļošanai