Brankas - atbrauc un apskaties pats!

Share

Ciems kā mākslas objekts

Cilvēku viedoklis par mākslu mēdz būt krasi atšķirīgs. Jo īpaši ja runājam par laikmetīgo mākslu (contemporary art), kurā šis termins ir diezgan „izplūdis” un var izpausties kā instalācija, performance vai multimediāls projekts, kurā pirmajā brīdī pašu „mākslu” var būt pagrūti saskatīt. Taču tā var izpausties kā process, kā komunikācija, kurā darba autors pilda tikai dokumentētāja funkciju, protams, caur to īstenojot savu koncepciju.

Šis ir mans bakalaura darba projekts un es izvēlējos to veidot kā sociālu projektu, parādot kādu plašākai sabiedrībai nezināmu ciemu kā apskates vērtu objektu. Mana izvēle personisku un ģeogrāfisku apstākļu dēļ krita uz Brankām (agrāk saukta Lielupe) – ciemu Ozolnieku novadā, aptuveni 13km uz ZA no Jelgavas. 

Savam projektam par konceptuālo pamatu izvēlējos zemes mākslinieka (land-artist) Roberta Smitsona (R.Smithson, 1938-1973) projektu „Paseikas monumenti” („Monuments of Passaic”, 1966), kurā autors attēlo savas dzimtās pilsētiņas ikdienišķās ainavas ar veco koka tiltu un kanalizācijas caurules, kā monumentus, apskates vērtus pieminekļus. „”Paseikas monumenti” ir nozīmīgākais dokumentālās fotogrāfijas piemērs konceptuālajā mākslā, kad ar valodas un ikdienišķu fotouzņēmumu palīdzību Smitsona dzimtās pilsētiņas ceļa būves darbi tiek padarīti par mākslas objektu. Tomēr arī šeit ir svarīgs konceptuālismam neraksturīgais uzsvars uz parasti ignorēto apārtējās vides kā mākslinieciska materiāla vērtību.” (Roberts Smitsons. Rakstu krājums., Jānis Taurens, priekšvārds, 2009). Vizuāli par atsauci izmantoju 20.gs. 60-70. gados aizsākušos „Jauno topogrāfu” (New Topography) fotogrāfu kustību, kas attēloja dažādas pilsētvides ainavas,objektus neitrālā, pat distancētā novērotāja estētikā (fotogrāfs kā dokumentētājs).

Balstoties uz iepriekšminēto, cenšos dažādus garlaicīgus, prastus un varbūt pat necilus ciemata objektus (ūdenstornis, veikals, futbola laukums, egle, aka utt.)parādīt kā vietas, uz kurām būtu vērts atbraukt, teiksim īsā vienas dienas ekskursijā, jo mums apkārt ir daudz un dažādas interesantas lietas un vietas, viss jau ir atkarīgs no tā, kā uz tām skatās.

Projektu veidoju multimediālu, izmantojot tradicionālos dokumentēšanas medijus – fotogrāfiju un video, kā arī vizuālo reklāmu (plakāti, flaijeri, baneri) projekta reklamēšanai. Tāpēc, veidojot savu bakalaura darba projektu, sanāk izmantot gan fotografēšanas un video, gan reklāmas dizaina un mājaslapas izstrādes jomā iegūtās zināšanas un prasmes, studējot Jauno mediju mākslu. Visu šo saturu plānoju ievietot interaktīvā Branku kartē, kuru, savukārt, izvietot internetā, papildinot ar aprakstiem un, iespējams, dažādām papildus sadaļām (viesugrāmata, suvenīri u.c.), radot informatīvu platformu, pēc kuras izpētes, iespējams, doties nelielā, bet visnotaļ netradicionālā „ekskursijā”.