Slimību profilakses un kontroles centrs

Official page

 

Share

Mīli savu sirdi! Atpazīsti un rīkojies!

Miokarda infarkts un insults Latvijā joprojām ir viens no izplatītākajiem invaliditātes un mirstības cēloņiem. Viens no iemesliem šādai situācijai – cilvēki neatpazīst vai nepievērš uzmanību šo slimību simptomiem, līdz ar to medicīniskā palīdzība tiek sniegta pārāk vēlu. Gan akūta miokarda infarkta, gan insulta gadījumā laikam no pirmo simptomu pamanīšanas līdz nepieciešamās medicīniskās palīdzības saņemšanai ir dzīvības vai arī kvalitatīvas turpmākās dzīves cena. Kavēties nedrīkst!

Protams, vienlīdz svarīgi ir veikt profilakses pasākumus un gādāt, lai miokarda infarkts vai insults nav jāpiedzīvo.

Miokarda infarkts


Lejuplādē grāmatzīmi, lai padomi vienmēr būtu pieejami!
Miokarda infarkts ir pēkšņa un kritiska asins plūsmas samazināšanās kādā sirds muskuļa daļā. Tā rezultātā sirds muskuļu audos rodas skābekļa trūkums, kas var izraisīt sirds muskuļa audu bojājumu vai bojāeju.

Miokarda infarkta pazīmes:
 • pēkšņas dedzinošas, žņaudzošas vai plēsošas sāpes vai diskomforts krūtīs (aiz krūšu kaula), ko bieži pavada nemiera vai baiļu sajūta;
 • sāpes parasti izstaro uz kreiso roku, kreiso plecu, kaklu, apakšžokli vai muguru;
 • var būt arī nespēks, elpas trūkums, slikta dūša, vemšana, reibonis vai samaņas zudums, auksti sviedri, bālums;
 • aptuveni ceturtā daļa infarktu noris bez sāpēm krūšu kurvī vai citiem simptomiem.
Ja tiek pamanīts kaut viens no šiem simptomiem, nekavējoties jāsauc neatliekamā medicīniskā palīdzība! Laiks, kas tiks zaudēts, vēlāk būtiski ietekmēs dzīves kvalitāti pēc infarkta!

Lai novērstu miokarda infarkta sekas, svarīgas ir pirmās divas stundas pēc simptomu sākšanās kvalitatīvas un profesionālas medicīniskās palīdzības sniegšanai. Jo ātrāk atpazīsi un rīkosies, jo lielākas iespējas izglābt cilvēku!

Miokarda infarkta sekas, lai novērstu atkārtotu infarktu:
 • medikamentu lietošana visu turpmāko dzīvi;
 • fizisko aktivitāšu sabalansēšana (lai trenētu sirds muskuli fiziskajai aktivitātei jābūt mērenai, regulārai, nav ieteicama liela slodze);
 • veselīgs uzturs.

Pārbaudi savas zināšanas par infarktu!

Noskaties video:

Insults


Lejuplādē grāmatzīmi, lai padomi vienmēr būtu pieejami!
Insults ir pēkšņs smadzeņu bojājums, kas ietekmē arī bojātās smadzeņu daļas nodrošināto funkciju – runas spēju, koordināciju, kustības. Biežāk sastopamais ir asinsvadu nosprostojums jeb išēmisks insults, retāk notiek asinsvadu plīsums jeb hemorāģisks insults.

Kā atpazīt insultu?
- nespēks vai nejūtīgums vienā ķermeņa pusē;
- nespēja runāt vai saprast teikto;
- asimetriska vai šķība seja;
- var būt arī reibonis, redzes dubultošanās un līdzsvara traucējumi, pēkšņas, ļoti stipras, neizturamas galvassāpes bez neviena cita simptoma.

Ja ir aizdomas par insultu, jāveic tests ĀTRI. Proti, lūdz cilvēkam:
 • A – atsmaidīt;
 • T – pacelt un noturēt abas rokas;
 • R – runāt, uzdod jautājumu;
Ja cilvēks nespēj veikt kaut vienu no darbībām,
 • I – nekavējoties izsauc neatliekamo medicīnisko palīdzību, zvani 113!
Insulta gadījumā kritiskas ir pirmās četras stundas no simptomu sākuma.

Pārbaudi savas zināšanas par insultu!

Noskaties video:

Vai miokarda infarkta un insulta pazīmju atpazīšana ir svarīga skolas vidē?

Skolu jaunieši varbūt nav šo slimību riska grupa, tomēr katram jaunietim ir jāprot rūpēties par sev tuviem cilvēkiem – mammu, tēti, vecmammu, vectēvu. Varbūt kāda jaunieša konkrētās zināšanas spēs novērst ģimenē traģēdiju.

Aicinājām jauniešus iesūtīt savu redzējumu, kāpēc ir jābūt informētiem par miokarda infarktu un insultu.

Publicējam jauniešu radošos darbus:
 • Rīgas 13. vidusskolas, 12.a klases skolnieces Oļesja Koļesņikova un Loreta Gridjuško ir izveidojušas komiksu "Mīli savu sirdi!"


 • Jaunsilavas skolas 9.klase raksta: “Paldies Jūsu komandai par pārdomāto izglītojošo kampaņu – video filmām, informatīvajiem materiāliem. Kopā ar mūsu skolas medmāsu klases stundā visu noskatījāmies, izrunājām, atbildējām uz jautājumiem, un tad paši radoši ķērāmies pie konkursa darba –- animācijas veidošanas... Mēs mīlam savu sirdi!”