Talsu novada muzejā aizvadīta notikumiem bagāta sv
39 photos • Jul 31 2023 14:32
2023. gads ir Talsu novada muzeja svētku gads. Cilvēkiem atmiņās muzejs ir palicis ar kaut ko īpašu un neatkārtojamu. Tādēļ svinējām svētkus kopā ar pilsētas iedzīvotājiem un visiem, aicinot uz trīs aizraujošiem vakara pasākumiem no 25. līdz 27. jūlijam.
Simts? Daudz vai maz? Uz Šekspīrisko būšanas vai nebūšanas jautājumu tika atbildēts jau pirms 100 gadiem, kad Ansis Dreimanis un Tīcs Dzintarkaln...More2023. gads ir Talsu novada muzeja svētku gads. Cilvēkiem atmiņās muzejs ir palicis ar kaut ko īpašu un neatkārtojamu. Tādēļ svinējām svētkus kopā ar pilsētas iedzīvotājiem un visiem, aicinot uz trīs aizraujošiem vakara pasākumiem no 25. līdz 27. jūlijam.
Simts? Daudz vai maz? Uz Šekspīrisko būšanas vai nebūšanas jautājumu tika atbildēts jau pirms 100 gadiem, kad Ansis Dreimanis un Tīcs Dzintarkalns nodibināja Talsu Valsts vidusskolas Kultūrvērsturisko muzeju. Un tad paiet tieši simts gadi, un mēs nonākam pie jautājuma – tas ir daudz vai maz? Ja tā paskatās, tad tikai 100 gados viss pa īstam sākas.
Simts gadi - tas ir laiks, kurā muzejs ir uzkrājis un saglabājis bagātības, novada laikmeta liecības. Muzejā glabājas mūsu novada vēsture, no aizvēstures - cauri laikiem un paaudzēm. Šeit mēs varam iegrimt seno laiku stāstos, atklāt brīnišķīgus mākslas darbus un izzināt saiti ar mūsu dabu.
Trīs dienu garumā radījām svētkus mums un mūsu novadniekiem. Svētkus, kas reizē bija gan izzinoši, gan izklaidējoši. Svētki, kuru laikā caur dažādiem stāstiem mēs vēstām par to, kas ir tie stūrakmeņi, uz ko balstās Talsu novada muzejs – bagātīgais krājums, daba, māksla un vēsture.
Pirmajā vakarā Talsu muzeja novadpētniecības ekspedīciju dalībnieces dalījās atmiņu stāstos par ekspedīcijām, kurās savākta ļoti liela daļa muzeja krājuma. Varējām uzzināt, kāds ir dažādu priekšmetu ceļš no mājām līdz muzeja krājumam. Atmiņās dalījās Anna Rasa, Inta Robalde, Inta Ulmane, Inese Roze, Alla Spruģevica un Inese Makstniece. Saulei rietot, apmeklētājus priecēja elektrofolka grupa "Tā kā pērn".
Otrajā svētku vakarā piedāvājam iepazīt tuvāk muižas dzīvi. Ar muižas laika sadzīvi un izklaides iespējām iepazīstināja mūsu novadniece, Tiņģeres Muiža vadītāja Baiba Kalna. Par jautrību un smieklu devu parūpējās "meļi" no muzeja programmas "Melu klubs". Par kustību un jautrību gādāja Lūznavas muižas deju kopa "Lūznovys kadriļs". Apmeklētāji radošumu varēja izpaust ainavu gleznošanā muzeja parkā un dzejas lasījumos.
Noslēdzošajā svētku vakaru iepazinām "Izdzīvošanas ābeci". Apmeklētāji varēja uzzināt par Latvijas leģionāru ekipējuma attīstību 2.pasaules kara laikā. Ar izdzīvošanas pamatprasmēm mežā apmeklētājus iepazīstināja Virsaišu ūdenskituma saimnieks un izdzīvošanas instruktors Marats Eglītis. Par nezāļu labo nozīmi pārtikā un dziedniecībā pastāstīja zāļu sieva Inita Ozoliņa. Vakara noslēgumā apmeklētājus uz koncertu aicināja Ieva un Singurs Zariņi, Marija Rezonga un Mikus Krastiņš.
Piektdien muzeju pagalmu piepildīja atbalstītāji, bijušie un esošie darbinieki, mākslinieki un draugi no citiem Latvijas muzejiem, lai kopīgi atzīmētu muzeja simts gadus. Paldies, ka esat kopā ar mums!
“Muzejs nav tikai ēka, kas savieno pagātni ar tagadni, bet tas ir dzīvs un pulsējošs organisms, kas piepildīts ar stāstiem un vērtībām. Tas ir kā daudzveidīga kultūras ainava, kas uzrunā visus - gan vietējos iedzīvotājus, gan arī tālākos viesus. Šodien mums ir godīga iespēja novērtēt muzeja nozīmīgumu ne tikai atskatoties pagātnē, bet arī šodienas sabiedrībā ,“stāsta Talsu novada muzeja direktors Uldis Jaunzems Pētersons”
Sakām lielu paldies ikvienam šo svētku dalībniekam, atbalstītājiem. Līdz pat nākamā gada martam muzejā apskatāma jubilejas izstāde “SIMTS”.